top of page

O JUDO

JIGORO KANO 1860 - 1938

judo historia.jpg
Jigoro kano2.png

KRÓTKA HISTORIA JUDO 

Kolebką judo jest Japonia, a za jego twórcę uważa się Jigoro Kano (1860-1938) – mistrza sztuk walki, który ulepszył jiu-jitsu, nadając jej nową, mniej agresywną i szkodliwą formę. To było połączenie sportu, sztuki samoobrony oraz nowej filozofii, która szybko znajdowała nowych zwolenników i uczniów. Początkowo Judo było wykorzystywane w wojsku, a dziś to sport uznawany na całym świecie i dyscyplina olimpijska, którą warto uczyć się już od najmłodszych lat.

judonapis.png

ZASADY JUDO - WYKORZYSTAJ SIŁĘ SWOJEGO PRZECIWNIKA

Nazwę judo można tłumaczyć jako „drogę do zwinności” lub „drogę ustępowania”. To kombinacja zwrotów, pochodzących z języka japońskiego:

  • JU – zwinnie, ustępować;

  • DO – droga, zasada.
     

Twórca judo chciał stworzyć sztukę samoobrony, która byłaby skuteczna przeciwko silniejszym przeciwnikom. Kano wychodził z założenia, że stając naprzeciwko kogoś silniejszego, z góry jesteśmy skazani na porażkę. Jednak nie w judo, które pozwala wykorzystać siłę przeciwnika przeciwko niemu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu określonych ruchów i chwytów. Judo opiera się na doskonałym opanowaniu techniki, a nie rozwijaniu siły mięśni. To sztuka samoobrony, a nie walki, która była przez lata doskonalona i rozwijana, a która łączy w sobie również nie tylko trening ciała, ale również i umysłu.

Samejudo4.jpg

JUDO JAKO SPORT

 

 

 

 

 

Dzisiaj judo jest sportem ściśle ograniczonym przepisami opartymi na starych japońskich zasadach walki wręcz. Kluby z całego świata, takie jak Same Judo, trenują swoich zawodników zarówno rekreacyjnie jak i zawodowo. To sposób na doskonalenie samego siebie, ale również na karierę sportową, na którą Twoje dziecko ma szansę.

W judo istnieją tak zwane stopnie zaawansowania technicznego „kyu” i „dan”. Są one odpowiednikiem klas sportowych w innych dyscyplinach sportu. Zdobywanie nowych poziomów wiąże się z pokonywaniem nowych przeciwników i stopniem opanowania nowych ruchów oraz technik.

Chciałbyś, aby Twoje dziecko dołączyło do grona zawodników judo? Rozwijało siebie, poznało nową filozofię i sztukę samoobrony? A może marzysz o tym, aby zostało mistrzem olimpijskim? Wybierz klub Same Judo.

Judo powstało jako sztuka wojenna. Była nauczana w japońskich akademiach wojskowych, jednak dziś jest zanana głównie jako dyscyplina sportowa o ponad 40-letniej tradycji olimpijskiej. Ta wszechstronność sprawia, że judo jest jednym z najchętniej wybieranych sportów walki na świecie – promuje spokój, szacunek i dyscyplinę zamiast agresji, oraz wyróżnia się swoją skutecznością. To również sport, który może uprawiać i Twoje dziecko.

bottom of page