top of page

CIEKAWOSTKI O JUDO

ZOBACZ CIEKAWOSTKI O JEDNYM Z NAJPOPULARNIEJSZYCH SPORTÓW WALKI NA ŚWIECIE

Czy wiedziałeś, że judo to drugi sport co do liczby trenujących osób na świecie? Lepsza jest tylko piłka nożna! Zapraszamy Cię do świata judo, który skrywa wiele innych tajemnic. Poznaj je wszystkie i zapisz się na trening w klubie Same Judo.

z mapą.jpg

W JUDO WCALE NIE CHODZI O SIŁĘ

Judo polega na technice wykorzystywania siły, co oznacza, że zadaniem judoki jest wykorzystanie siły przeciwnika i jego nieuwagi na jego niekorzyść. Widowiskowe rzuty i przewroty dążą do sprowadzenia rywala do parteru, kiedy to można zastosować technikę trzymania lub duszenia. Takie ruchy wymuszają na judokach upadanie wraz z rywalem, ale adepci judo od najmłodszych lat uczą się to robić tak, aby nie zrobić sobie krzywdy.

1.jpg
2.jpg
4.jpg
3.jpg

FRANCJA MA WIĘCEJ JUDOKÓW NIŻ JAPONIA

Francja.jpg

Judo powstało w Japonii, ale to nie znaczy, że to tam jest najwięcej osób, które trenują ten sport. Ten zaszczytny tytuł należy do Francji. We Francuskiej Federacji Judo zarejestrowanych jest około 58 tys. sportowców. To aż o trzy razy więcej niż w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Prawdopodobnie jest to związane z Davidem Douillet – dwukrotnym złotym medalistą igrzysk olimpijskich (Atlanta i Sydney) w wadze ciężkiej, który był również francuskim ministrem sportu oraz Teddy'm Rinnerem dwukrotnym złotym i brązowym medalistą olimpijskim. 
Ich popularność sprawiła, że wielu obywateli chciało podążyć ich drogą.

JUDO TO DOSKONAŁY SPORT DLA NIEWIDOMYCH

Judo jest sztuką walki, którą mogą trenować i z sukcesami opanowywać nawet osoby niewidzące. Dotyczy to również zawodów sportowych, które nie dzielą zawodników na pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Wada wzroku nie dyskwalifikuje zatem zawodnika, a charakter tego sportu sprawia, że niewidomi mogą, jak równy z równym, rywalizować z widzącymi. Możliwość udziału przez osoby z wadami wzroku jest możliwa w  zawodach na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Dla niewidomych sportowców często organizowane są również specjalne obozy treningowe.

Judocy i Judoczki w ramach kategorii B1 (osoby całkowicie niewidome oraz z poczuciem światła, ale bez możliwości rozpoznania przedmiotów lub ich zarysów, bez względu na kierunek i odległość) - na swoich judogach mają czerwone kółka. Ma to na celu pomoc w ocenie walki przez sędziego. 

BLIND.jpg

TO ZARÓWNO SZTUKA WALKI JAK I SPORT

Wielu myli sztuki walki ze sportami walki. W jednym chodzi o trening i samorozwój, a w drugim o rywalizację. Judo łączy zarówno sport, jak i sztukę, a od 1964 roku jest oficjalnym sportem olimpijskim, które zostało wprowadzone szczególnie dla sportowców z wadami wzroku. Warto dodać, że prawie wszystkie kraje należące do ONZ mają drużyny judo, a liczba sportowców, która uprawia ten sport jest ogromna. Wygrywa z nim tylko piłka nożna!

Olimpic 1.jpg

JUDO JAKO SZTUKA MILITARNA

Judo jest doskonałą sztuką samoobrony i cenią ją wszystkie służby militarne oraz mundurowe na całym świecie, włączając je do swojego programu kształcenia. Japońscy policjanci (lub ich ówcześni odpowiednicy) trenowali judo już w 1886 roku.

kanopolicjant.jpg
5.jpg

ZAPRASZAMY DO ŚWIATA JUDO

bottom of page